KERKRADE – Op het terrein van het Flexiforum in Kerkrade is de afgelopen dagen een opmerkelijke en mogelijk ongekende actie ontstaan. Ondernemers lijken daar niet langer te wachten op overheden of energieleveranciers en zijn gestart met het realiseren van een eigen energiebron.
Aanleiding is volgens betrokkenen de explosieve stijging van energieprijzen, die door sommigen inmiddels als “onhoudbaar” wordt bestempeld.
Op een gras- en speelveld naast het bedrijventerrein is in korte tijd een grote hoeveelheid grond verplaatst. Volgens ingewijden gaat het om de eerste fase van een project waarbij warmte uit diepere aardlagen moet worden gewonnen — volledig buiten de traditionele energiemarkt om.

Opvallend is de toon waarmee het initiatief wordt gepresenteerd. Tijdens een bijeenkomst van de ondernemers verscheen op de achtergrond de tekst “MAKE ENERGY AFFORDABLE AGAIN”, een duidelijke knipoog naar internationale politieke slogans.

De boodschap lijkt helder: als energiebedrijven en beleidsmakers falen, nemen ondernemers het heft zelf in handen.
Wij betalen al lang de hoofdprijs. Op een gegeven moment houdt het op,
aldus één van de betrokken ondernemers.

Volgens bronnen wordt er bewust gekozen om bestaande energieleveranciers volledig te passeren en te investeren in een eigen, onafhankelijk systeem. Een stap die normaal gesproken alleen door grote energiepartijen wordt gezet.
De situatie heeft inmiddels de aandacht getrokken van de lokale autoriteiten. Voor morgen staat naar verluidt een overleg gepland binnen de zogeheten Kerkraadse driehoek, waarbij gemeente, politie en justitie de situatie zullen bespreken.
Of het initiatief daadwerkelijk wordt stilgelegd, of dat het project — ondanks de opvallende start op 1 april — serieus wordt voortgezet, is op dit moment nog onduidelijk.
